Studio Pantomimy

W związku z sytuacją pandemiczną w Polsce​ oraz zamknięciem przez M.st Warszawa Sceny Na Woli - siedziby Studia, zajęcia Studia Pantomimy Bartłomieja Ostapczuka zostały zawieszone.

Staramy się aby zajęcia mogły zostać wznowione na jesieni 2022r. Tymczasem polecamy zajęcia prowadzone przez Bartłomieja Ostapczuka w różnych miejscach Polski. Zachęcamy również ( w przypadku prowadzenia grup lub teatralnych zajęć) do organizowania warsztatów z Panem Bartłomiejem w swoich siedzibach. 

Najbliższe wydarzenie 
artystyczne, w czasie którego odbędą się zajęcia warsztatowe to 22. edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimu. 10-15 Października 2022r. Ursynowskie Centrum Kultury "Alternatywy" w Warszawie.

O wszystkim będziemy informować na naszej stronie mimowie.pl oraz na profilach FB.

Facebook Studia Pantomimy

Facebook Warszawskiego Centrum Pantomimy

Zajęcia opierają się na  współczesnej formie sztuki mimu obejmując: Pantomimę  klasyczną, elementy techniki E.Decroux, komedię/dramat ciała, kompozycję, zadania  aktorskie Improwizację, "Physical theatre" z punktu widzenia współczesnego teatru pantomimy oraz wybrane elementy pracy z rekwizytem i szeroko pojętym tetarem plastycznym.

Na zajęcia w studio składają się ćwiczenia podzielone na różne kategorie. Od podstawowej gramatyki ciała poprzez różne jej formy pojawiające się na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat, aż po całkiem współczesną formę teatru pantomimy.

Podstawowa zasada, które powinna kierować teatrem pantomimy to umiejętne połączenie myśli, emocji i działania. Poprzez zgłębianie poszczególnych ćwiczeń staramy się tego doświadczyć, poczuć i dzięki temu zrozumieć. Praca podczas zajęć polega między innymi na analizie ruchu, naszych stanów emocjonalnych oraz sposobu ich ukazywania.Sztuka teatru pantomimy nie jest teatrem bez słów jest to teatr, który funkcjonuje poza słowami dając tym samym aktorowi nieograniczone możliwości wypowiedzi.

Studio Pantomimy pozwala zgłębić tajniki sztuki teatru pantomimy oraz doświadczyć sztuki, w której wypowiadamy się za pomocą ciała.Osoby najbardziej zaangażowane w zajęcia Studia zapraszane są do udziału w projektach realizowanych przez Warszawskie Centrum Pantomimy. Wybrane osoby mają również szanse znaleźć się w Teatrze Pantomimy działającym przy Warszawskim Centrum Pantomimy lub zostać zaproszone do udziału w międzynarodowych projektach teatralnych. 

W Studio Pantomimy odbywają się zajęcia dla osób o różnym stopniu zaawansowania. Zapraszamy również osoby, które nie miały wcześniej styczności z teatrem pantomimy.

Miejsce

W związku z zamknięciem budynku przy ul. Kasprzak 22 a więc Sceny na Woli, w którym przez ostatnie 13 lat mieściło się Studio Pantomimy, zajęcia odbywać się będą w gościnnych przestrzeniach, o których będziemy informować na bieżąco.
Od października 2021 zagościmy na dłużej w nowym, idealnym miejscu. 


Sala naszego studia byłą jedynym miejscem w Warszawie miejsce, które powstało z myślą o całorocznych zajęciach teatru pantomimy. Wierzymy, że kolejne miejsce będzie równie inspirujące i zostanie z nami na dłużej.
             

Rodzaje zajęć

Zajęcia w każdej z grup mają charakter warsztatowy. Oznacza to, że poszczególne elementy zajęć na przestrzeni całego sezonu mogą, choć nie muszą, być powtarzane. 

Grupa początkująca (poniedziałki i środy 17:45-19:15)
Zajęcia w tej grupie to poznawanie sztuki teatru pantomimy od podstaw. Podstaw niezwykle istotnych, bez których dalsza edukacja w tej gałęzi teatru nie ma uzasadnienia. kontynuacja pracy nad wybranymi aspektami sztuki teatru pantomimy. Ćwiczenia, technika pantomimy oraz zadania aktorskie składają się na całość zajęć prowadzonych w sposób odpowiedni zarówno dla osób, które zajmują się teatrem lecz nie miały styczności z pantomimą  jak i dla osób, które zaczynają swoją przygodę z tą sztuką. Do tego dochodzą podstawowe zadania aktorskie oraz praca nad umiejętnym połączeniem oddechu, myśli i ruchu. Zajęcia skierowane również do tych, którzy nadal potrzebują tak ważnej pracy budującej solidne podstawy.

Grupa ogólna i zaawansowana (poniedziałki i środy 19:15-21:15)
Zajęcia grupy ogólnej i zaawansowanej skupiają się na rozwijaniu poprzez intensywną praktykę elementów, które nauczane były podczas zajęć grupy początkującej. Są one skierowane do osób już uczących się w naszym Studio Pantomimy.

Atelier Studia Pantomimy (wtorki)
Tutaj skupiamy się na wybranych elementach teatru pantomimy, jego bogactwie technik i sposobów ekspresji. 
Oprócz tego będziemy doświadczać teatru fizycznego oraz eksperymentować, tworzyć, wzajemnie się inspirować oraz oglądać spektakle, które ukazują różne kierunki rozwoju teatru ciała. Raz w miesiącu spotkamy się również z innymi nauczycielami teatru niewerbalnego Zajęcia skierowane do osób zaangażowanych w projekty i spektakle Warszawskiego Centrum Pantomimy, które uczestniczą w stałych zajęciach grupy zaawansowanej. (Zajęcia zwolnione z opłat.)

Jak zacząć

Na zajęcia Studia Pantomimy zapraszamy osoby, które zajmują się teatrem pantomimy oraz tych, dla których będzie to pierwszy kontakt z tym rodzajem teatru. Wystarczy się z nami kontaktować by otrzymać wszystkie niezbędne informacje oraz po prostu przyjść na zajęcia. Pierwszy tydzień zajęć zawsze jest zwolniony z opłat. Zajęcia prowadzą: Bartłomiej Ostapczuk ,Ewelina Grzechnik oraz zaproszeni goście W razie potrzeby zajęcia są prowadzone w języku polskim i angielskim. Ilość miejsc ograniczona.

Kontakt

Zapisy na zajęcia możliwe jedynie po uprzednim kontakcie z nami!
e-mail: studio@mimowie.pl  tel 793 019 736 
Warszawskie Centrum Pantomimy.