Once

Tak więc narodziła się opowieść...To po prostu musiało się zdarzyć. Dwoje ludzi zakochało się w sobie. Czując miłość, świat się przebudził lecz Ona i On poczuli się w tym świecie uwięzieni. Odlecieli więc na kieszonkowej komecie, wznosząc się wyżej i wyżej wprost do gwiazd. Ona ześlizgnęła się, a kiedy on chwycił ja za rękę, zniknęła w jego dłoni... Zasnęli, a każde z nich bało się obudzić to drugie i tylko szeptali sobie sny nawzajem. Od tej chwili ta opowieść wiedzie nas poprzez śmiech i łzy..od niezdarnego Amora, przez eleganckiego szatana, wymagającą śmierć aż do nieznanego końca. „Pewnego razu...” jest dedykowane wiecznemu dziecku żyjącemu w każdym z nas. 

Spektakl „Once” przez wiele lat znajdował się w repertuarze rosyjskiego Derevo Laboratorium Antona Adasinskiego, wystawiany w wielu miejscach świata zdobywał dużą liczbę nagród i wyróżnień. Dzięki współpracy Warszawskiego Centrum Pantomimy i Derevo Laboratorium, założyciel i lider rosyjskiego teatru Anton Adasinskyi po raz pierwszy w kilkudziesięcioletniej historii zespołu, zdecydował się zrealizować ten spektakl z aktorami innego teatru, wybierając warszawską pantomimę. Jest to eksperyment, który jak wierzymy sprawi, że ta piękna opowieść zagości na długo w sercach polskich widzów.

Scenariusz, reżyseria, Anton Adasinsky i Derevo Laboratorium
Scenografia Maxim Isaey
Opracowanie muzyczne: Andey Sizintsev & Dmitry Abramov
Światła: Igor Formin / Jędrzej Skajster
Dźwięk: Mateusz Kacprzak
Występują: Paulina Staniaszek, Ewelina Grzechnik,  Maciej Jan Kraśniewski, Wojciech Rotowski,  Bartłomiej Ostapczuk 
Czas trwania 80 min. bez przerwy


"Aktorzy wykreowali na scenie piękną baśń o miłości, tyleż nieszczęśliwej, co niecącej nadzieję, jak to światełko latarni morskiej z obrazka, wiszącego na scenie. Połączyli prostotę z wyrafinowaniem, liryczne tony z upodobaniem do zabawy...
Umiejętne wykorzystanie klownady, tradycji dell'arte i sceny lirycznej, warsztatowa biegłość wykonania, porywająca kreacja Bartłomieja Ostapczuka i wysokiej próby praca całego zespołu dały w rezultacie widowisko pełne wdzięku, przywracające teatrowi i widzom blask magicznego scenariusza "Once". 

Tomasz Miłkowski (Dziennik Trybuna) 2019

"Once" pokazał geniusz sztuki, jaką jest pantomima i jak bardzo ten gatunek teatru chłonny jest na łączenie z pokrewnymi gatunkami o różnych tradycjach teatralnych.. Ogromnie zabawny, łączy żart, smutek i melancholię. Doskonale zagrany przez cały zespół na czele z Bartłomiejem Ostapczukiem"
Temida Podchorecka (Nasz Dziennik) 2019

"Once" jest opowieścią o meandrach i poszukiwaniu miłości. Piękna dziewczyna w białym kostiumie wędruje z adorującym ją chłopcem i spotyka się z niespodziewanymi doznaniami - czystymi marzeniami, ale także z kuszeniem ku złu. Spektakl zrealizowany został z doskonałym wyczuciem rytmu i dynamiki akcji oraz zmieniających się co chwila nastrojów smutku, melancholii i nadziei. Warszawscy aktorzy na czele z Ostapczukiem doskonale wpisali się w zespołową i polifoniczną kreację Darevo.
Mirosław Winiarczyk (Idziemy) 2019