Przedwczorajsze historie


Przemijaniu towarzyszy nie tylko zmiana pokoleń, ale przede wszystkim odejście w przeszłość charakterystycznych dla danej epoki postaw, obyczajów i sposobu życia. „Przedwczorajsze historie” są próbą zachowania w pamięci fragmentów świata, który ocalał na pożółkłych fotografiach. Staramy się ukazać atmosferę bezpowrotnie minionej epoki. Spektakl jest opowieścią o tych chwilach, które pomimo upływu lat nadal silnie tkwią w pamięci naszych bliskich, a dzięki nim w nas samych. Zobaczymy różne postaci, wspólnie zinterpretujemy zdarzenia oraz sytuacje międzyludzkie. Spróbujemy pokazać, w jaki sposób zmieniająca się rzeczywistość wpływa na życie naszych bohaterów. ​Opowiemy o różnych obliczach miłości, o radościach, trudach codzienności, a także o tym, że zarówno kiedyś - jak i teraz - śmiejemy się i płaczemy z podobnych powodów. To wszystko na przestrzeni kilkudziesięciu lat XX wieku.

Zapraszamy do miłego wspominania wierząc, że pocałunków, uścisków, westchnień i przedwczorajszych historii nigdy za wiele.

​Scenariusz, reżyseria: Bartłomiej Ostapczuk
Muzyka: Jarosław Praszczałek
Występują: Ewelina Grzechnik, Paulina Szczęsna, Paulina Staniaszek, Paweł Kulesza, Bartłomiej Ostapczuk

 


Słowo od reżysera

Inspiracją do powstania spektaklu były przestrzenie starych dzielnic polskich miast, mieszkańcy pamiętający odległe czasy oraz ich wspomnienia. Nasze rozmowy czasem urywały się, dając miejsce wymownej ciszy. Ciszy która zdawała się mówić niezwykle dużo. Ciszy, która będąc w moim odczuciu esencją wspomnień, silnie przemawiała do wyobraźni skłaniając do tego by słuchać tych opowieści sercem.  Z wysłuchanych historii wyłania się obraz ludzi, którzy chcą pamiętać i dzielić się tym co dobre a o rzeczach trudnych mówić w sposób przewrotny.  Wierzę, że nasz spektakl jest jedynie początkiem naszych poszukiwań odnalezienia w nas samych tamtych czasów i będzie się zmieniał tak samo jak zmieniały się wysłuchane opowieści i związane z nimi emocje. 

Tym, z którymi miałem szczęście rozmawiać ogromnie dziękuję za wszystkie Przedwczorajsze Historie 

Bartłomiej Ostapczuk